E-Ticaret ve Yazılım

 Herkes en az bir kere Internet’ten alışveriş yapmıştır ya da Internet’te bir web sitesine üye olmuştur. Çoğumuzun, hatta belki tamamımızın e-posta adresi, ya da bir Messenger programına üyeliği vardır. Kimimiz doğum gününde sevdiğimiz bir kişiye Internet’ten e-kart göndermişizdir. Hatta belki bir hediyelik eşya alıp ev adresine kadar yollatmışızdır. Veya çok beğendiğimiz bir şeyi hiç mağaza mağaza dolaşmadan evimizin güven ve konforunda satın alıp birkaç gün boyunca kargocunun yolunu gözlemişizdir. İşte bütün bunları yapabilmemizde web programlama çok etkin rol oynamaktadır.

 
Bu E-ticaret sitelerinde web programlama usul ve öğelerinden pek çokları kullanılır. Örneğin kullanıcı kayıtlarını tutmak, ürün kayıtlarını tutmak, ödeme geçmişlerini takip etmek ve stok durumunun gözden geçirilebilmesi için karmaşık veri tabanı bağlantıları ve ilişkisel tablolar kullanılır. Bildiğiniz gibi e-ticaret sitelerinde ve alışveriş sitelerinde alışveriş kartı, ödeme kabul, taksitlendirme, sipariş takibi, kullanıcıların ödeme geçmişleri, bir ürünü alan kişilerin başka hangi ürünleri de aldıkları gibi pek çok karışık ve detaylı öğeler vardır. Bunların her birinin oluşturulması başlı başına birer projedir, bu projeler de uzman kişiler tarafından itina ile planlanır, uygulanır, geliştirilir, sınanır ve son şekline getirilir.
 
Bu tür işlemlerin dışında son kullanıcıların genelde fark etmediği, fakat alışverişlerini, ödemelerini ve kişisel bilgilerini girmelerini çok güvenli ve hatasız bir biçimde yapabilmelerini sağlayan web programlama öğeleri de vardır. Bu öğeler, örneğin sizin girdiğiniz kredi kartı bilgileri gibi, şahsi telefon numaranız ve e-posta adresiniz gibi tanımadığınız kişilerin eline geçmesini istemeyeceğiniz bilgilerin bu şahıslar tarafından ele geçirilmesini engeller. Yine bu öğeler, girdiğiniz bu bilgilerin kaybolmasını ve her seferinde baştan girmenizi engeller. Verdiğiniz siparişlerin sizin yerinize bir başkasına teslim edilmesini, sizin adınıza başkalarının siparişler vermesini ve üyelikler açmasını engeller.
 
Son olarak verilerinizin yıllarca sorunsuz şekilde saklanması, güvenlik açıklarının oluşmaması, siparişinizin kaydedildikten sonra henüz değerlendirmeye alınmadan kaybolmasının ve yaptığınız ödemelerin boşa gitmemesi gibi pek çok konularda da web programlama sanatının değişik enstrümanları Deltawebsistem tarafından kullanılmaktadır.